Поліклініки України допомагають захиститись від епідемії насильстваПротягом літа 2011 року в поліклініках України буде розповсюджено 100 000 інформаційних карток для постраждалих від домашнього насильства. Вони міститимуть номери «гарячої лінії» - 0 800 500 335. «Картки допомоги» - одна із багатьох складових Всеукраїнської інформаційної браслетної кампанії проти насильства «Залишайся людиною», що фінансується Європейським Союзом та підтримується Міністерством України у справах сім‘ї, молоді та спорту.
«Цього року ми розповсюджуємо інформаційні картки в поліклініках, адже це те місце, куди люди приходять з проблемою для отримання допомоги. Якщо Ви потерпаєте від фізичного, психологічного, сексуального чи економічного насильства в сім’ї - не залишайтеся на самоті, дзвоніть на «гарячу лінію» за телефоном 0 800 500 335 або 386», - сказала Женев’єв Делонуа, експерт проекту ЄС «Права жінок та дітей в Україні – комунікаційний компонент».
Інформаційні картки – це одна із багатьох складових Всеукраїнської інформаційної браслетної кампанії проти насильства «Залишайся людиною», основна мета якої - сформувати в свідомості українців неприйняття домашнього насильства та зламати стіну мовчання навколо цього явища. В рамках кампанії активісти поширюють 500 000
малинових браслетів, як знак солідарності, підтримки та єднання тих, хто проти насильства.
- | +
- У посланні Генерального секретаря зазначається:
«Насильство щодо жінок заподіює невимовні страждання, горе родинам, від якого страждають і старий, і малий, і доводить громади до зубожіння. Воно не дозволяє жінкам використати всі свої потенційні можливості, обмежує економічний ріст і підриває розвиток ».
Історичною передумовою Дню стала подія, що сталася в 1961 році в Домініканській Республіці. За наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухильо (Rafael Trujillo) були по-звірячому вбито три сестри Мірабал (Mirabal sisters), які були політичними активістками.
Що таке насильство?Насильство – будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одної людини по відношенню до іншого, якщо ці дії завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров’ю.
- | +
- Відповідно до Закону «Про попередження насильства в сім’ї» насильство буває фізичним, сексуальним, психологічним (шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування) чи економічним (умисне позбавлення житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров’я).
Що робити у випадку насильства в сім’ї?
Складіть заздалегідь план своїх дій – що робити, куди піти в разі небезпеки. Якщо необхідно піти з дому – підготуйтесь: зберіть найнеобхідніші речі, ліки, одяг, ключі, особисті документи та документи, що підтверджують ваші права власності на житло, машину тощо. У випадку, якщо з вами будуть діти – також підготуйте все необхідне.
Визначте не одне, а декілька місць, де ви могли б сховатися, якщо підете з дому. Пам’ятайте адреси, номери телефонів людей, яким ви можете довіритися у випадку загрози вчинення насильства, або організацій, до яких маєте намір звернутися.
Заздалегідь продумайте можливі вирішення важливих юридичних питань, якщо Ви зважилися піти та розірвати сімейні стосунки – питання спільного майна, місця проживання дітей та виплати аліментів. Юристи соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді чи громадських організацій можуть надати вам безкоштовну консультацію, якою варто скористатися.
Також подумайте про те, як уберегти дітей від повторення ситуації насильства – домовтеся й підготуйте необхідні документи для керівника дитячої установи або навчального закладу про те, що дітьми опікуєтеся тільки ви і ніхто, крім вас, не має права забирати їх.
Якщо вам чи вашим дітям уже завдали тілесних ушкоджень, обов’язково розкажіть про це працівникові міліції та зверніться до медичної установи. Медичні висновки про отримані тілесні ушкодження можуть бути вагомим доказом того, що сталося.
Не дозволяйте нікому принижувати та ображати вас. Уявіть найгірший розвиток подій та свій стан у такому випадку. Також уявіть своє життя без насильства. Намагайтеся досягнути бажаних змін. Якщо ви не можете визначитися щодо подальшого життя або вам важко прийняти рішення – скористайтеся безкоштовними психологічними консультаціями соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та неурядових організацій.
Куди звертатися по допомогу у випадку проявів насильства?
- До дільничного інспектора міліції;
- До кримінальної міліції у справах дітей;
- До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;
- До управління сім’ї та молоді районної, міської чи обласної держадміністрацій;
- До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.
Звернення необхідно подавати у письмовій формі на ім’я керівника органу влади із зазначенням своїх повних координат (П.І.Б., місце проживання, контактні телефони). У ньому коротко та чітко вказуються всі обставини справи та висловлюється конкретна вимога стосовно наслідків заяви, наприклад, «Прошу притягнути винних осіб до відповідальності». Подавайте факти, що можуть бути підтверджені документально чи іншими об’єктивними доказами. Радимо надсилати звернення рекомендованим листом.
Дільничний інспектор міліції розглядає повідомлення про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення відповідно до Порядку розгляду таких заяв та повідомлень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 26 квітня 2003 року № 616, та актів МВС. Дільничні інспектори повинні виїхати (вийти) на місце конфлікту в кількості не менше двох працівників. Вони зобов’язані прийняти вашу заяву, роз’яснити ваші права, задокументувати факт правопорушення, зібрати характеризуючий матеріал на кривдника (спосіб життя, характер, поведінка в побуті, вживання спиртних напоїв, схильність до насильницьких проявів тощо), поставити його на профілактичний облік, винести кривднику офіційне письмове попередження про неприпустимість учинення насильства в сім’ї, скласти адміністративний протокол за статтею 173-2 КпАП, заповнити спеціальну картку обліку факту скоєння насильства в сім’ї та у триденний термін направити її до управління (відділу) у справах сім’ї та молоді місцевої держадміністрації, а у випадках скоєння насильства в сім’ї відносно неповнолітнього чи за його присутності – ще й до служби у справах неповнолітніх місцевої держадміністрації. Якщо кривдник уже перебуває на обліку за вчинення насильства в сім’ї, йому виноситься захисний припис, який затверджується начальником міськрайоргану та погоджується з прокурором району. Міліція зобов’язана здійснювати контроль за місцем проживання кривдника.
Безкоштовні консультації
Інформацію щодо телефонів та адрес зазначених установ та організацій, а також психологічні та юридичні консультації з питань запобігання насильству, ви можете отримати:
1. Національна гаряча лінія щодо запобігання насильства 0-800-500-335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів), 386 (безкоштовно для абонентів МТС, life:), Київстар), юридичні консультації на Національній гарячій лінії (понеділок, середа, п’ятниця, субота: 9:00-12:30, вівторок, четвер: 16:00-20:00).
Консультації електронною поштою: info@lastrada.org.ua, info@la-strada.org.ua
2. У Міністерстві у справах сім’ї, молоді та спорту – спеціального уповноваженого органу виконавчої влади з питань попередження насильства в сім’ї:
(044) 279 09 81.
Всеукраїнська дитяча лінія – телефон довіри 8 800 500 21 80
• Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту
(+ 38 044) 279 09 81
• Національна “Гаряча лінія” з питань запобігання насильства та захисту прав дітей
• Міжнародного жіночого правозахисного центру “Ла Страда - Україна”, 8 800 500 33 50 (+ 38 044) 205 36 94386
• Консультації електронною поштою : info@ lastada.org.ua
• Міжнародний жіночий правозахисний центр “Ла Страда - Україна”
А/с № 26, м. Київ, 03113, тел. 8 800 500 33 50 (всі дзвінки у межах України безкоштовні) та + 38 044 205 36 94 (для дзвінків з Києва та з-за кордону )
Тернопільська область• Служба у справах дітей Тернопільської міської ради -
46000, м. Тернопіль, бульв. Т. Шевченка, 1 (4 поверх), тел. 25-48-44, 52- 65-28, 52-51-33.
• Тернопільський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
• 46001. м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7 каб. 67, 68, тел 42-24-91,
42-24-92, 42-24-93.
• Тернопільський обласний центр соціально - психологічної допомоги “Родина”, 46020, м. Тернопіль, вул. Коновальця, 18, тел 28-79-29.
• “Телефон Довіри” – 52-58-93.
• Притулок для неповнолітніх cлужби у справах неповнолітніх Тернопільської обласної державної адміністрації, м. Тернопіль, вул. Стрімка, 6
• Тернопільський Благодійний Фонд “Карітас” м. Тернопіль
і наша ТОГО"Центр щасливого Батьківства та Материнства"
Нагадаємо, Тернопіль приєднався до 153 країн світу і бере участь в акції “16 днів проти насильства”.
ПАМ"ЯТАЙТЕ: Три з чотирьох жертв домашнього насильства так ніколи і не звертаються за допомогою. І навіть ті, хто наважуються зламати стіну мовчання, дуже часто не знають, до кого звернутися.