Сторінка 1 з 3

З якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 30 листопада 2009, 16:41
ivanna
Отче Мартине, поясніть, з якого віку можна причащати діток? У нашому храмі причащають дітей, які вже мали перші урочисті причастя і сповідь. Знаю, що православні причащають і немовлят - мені це дуже імпонує! Яка традиція причастя у греко-католицькій церкві?

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 03 грудня 2009, 19:13
о.Мартин
Згідно з традицією Східних Церков (це традиція Православних та Греко-Католицьких Церков) Причащати можна немовлять відразу після уділення Хрещення і Миропомазання.

Св. Тайна Євхаристія, що називаємо св. Причастя є кульмінацією Хрещення та Миропомазання. Якщо Хрещення змиває усі гріхи та Миропомазання кріпить особу у св. Дусі, то кульмінація зєднання з Христом приходить через св. Причастя - приймання правдивого Тіла і Крови нашого Господа.

Тому, якщо цитувати традицію, дітям можна Причащатися від самого Хрещення і аж до 7-8 років. Такий вік, 7-8 років, переважно свідчить про те, що дитина вже повинна розуміти різницю між добром і злом і мати почуття совісті, та перед Причастям прийти висповідатися від своїх гріхів, які вона вже усвідомлює.

Проблеми щодо причастя дітей та немовлят повстають тільки щодо способу приймання св. Причастя. Деякі священики відмовляють причащати дуже маленьких дітей, бо бояться щоб дитина не виплюнула св. Причастя.
Але є логічна розвязка. Ще блаженний єпископ Миколай Чарнецький (його Папа Іван Павло ІІ проголосив блаженним) сказав на Синоді Єпископів нашої Церкви (у 1943р.), що причащати немовлят та маленьких дітей можна тільки св. Кровю (під видом вина), а більших дітей вже Тілом і Кровю (під видами хліба і вина). Навіть у самій Крові є присутній цілий Христос, тому така дитина, через Причастя тільки під видом вина приймає повністю цілого Ісуса. Така є практика у Катедральному Соборі м. Тернополя. Немовлят я особисто причащаю тільки в такий спосіб.

Але ще є одна важлива річ. Колись то одна мама принесла маленького хлопчика до Причастя і каже йому "Відкрий ротик... отець дасть хлібчика!" Священик відповів, що у нього немає "хлібчика" а в чаші є Ісусик, і питається чи дитинка хоче Ісусика? (до речі той священик - це я :D ) Дитина відвернулася і я "хлібчика" не дав!

Для того щоб священик запричащав маленьких дітей чи немовлят потрібно:
- щоб мама казала і вчила що "йдемо до Ісуса", а не за "хлібчиком" щоб виробити у дитини різницю між хлібом вдома та св. Хлібом у церкві.
- щоб мама носила дітей до причастя заради духовної поживи, а не тому що дитині важко спати, постійно плаче, погано їсть, чи можливо хтось щось там поробив!
- щоб мама дивилася чи дитина хоче до Причастя, бо якщо дитина відвертається від священика, плаче, веридує, священик причащати дитину не буде!

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 10 січня 2010, 23:09
Гість
Дякую, отче!
Потішуся, що на Різдво ми вперше причастили наше дитя!

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 11 січня 2010, 12:23
happymami
А ще в нашому храмі священник не причащає дітей, якшо той з батьків, з яким маля іде до причастя не причащається сам... Хоча, як на мене - це не зовсім правильно. Приміром, якшо змоделюати таку ситуацію: я не можу піти до церкви по якихось обєктивних причинах, чоловік іде з дитиною. Але до причатя не йде теж по якихось об*єктивних причинах. Виходить, що дитина не прийме причастя? А якшо у батьків дійсно є причина не приймати причастя в той день?

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 12 січня 2010, 13:09
о.Мартин
Немає жодних канонічних норм, які б забороняли причастя дітей через "непричастя" їхніх батьків! Якщо священик відмовляється причащати дітей тому що батьки не причащаються, тоді Це, на мою думку, абсурд! Те саме якби не причащати чоловіка, тому що жінка не причащається! Дитина зовсім не відповідає за духовний стан своїх батьків. Якщо дитина не є в стані важкого гріха через те, що вона немовля чи маленька дитинка, чому її не причащати? Чи Христос не казав до своїх учнів: "Не бороніть дітям приходити до мене!"
Також часом дуже нервує коли священики видумують свої правила (не знаючи законів Церкви). Це зовсім не йде на користь вірних.

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 12 січня 2010, 13:22
о.Мартин
Для дальшого читання подаю уривок моєї статті "Пресвята Євхаристія в Канонічному Праві" що можна прочитати в інтернеті http://old.ugcc.org.ua/ukr/library/2005/paper/2/


[color=#0040FF][color=#008000]Причастя дітей та немовлят

Щодо причастя дітей, Латинська Церква має чіткі вказівки: кан 913 представляє, що дитину можна причащати тільки якщо вона має достатнє пізнання щоб відрізнити звичайний хліб і напиток від Божественного, та є гідно приготовлена для того щоб, згідно своїх можливостей, могти прийняти Тіло Христове з вірою та прочитанням (21).

Східна норма дещо відрізняється. ККСЦ кан. 697 приписує, що Сакраментальне впровадження в таїнство спасіння завершується прийняттям Пресвятої Євхаристії і тому Пресвята Євхаристія повинна уділятися після Хрещення і Миропомазання якнайскоріше.

Щодо причастя немовлят, новохрещених дітей, а також і малих дітей, Конгрегація Східних Церков приписує наступне: „Зрештою, уділення Євхаристії не обмежується лише до хвилини звершення втаємничення. Євхаристія – це хліб життя і дітей треба постійно ним годувати від того часу, щоб вони духовно зростали. Спосіб їхньої участі у Євхаристії відповідає їхній спроможності: спочатку він буде відрізнятися від того способу, що в дорослих, неминуче менш свідомо і менш раціонально, але поступово буде розвиватися через благодать і педагогіку таїнства, зростаючи аж до звершеності мужа, до міри повного зросту повноти Христа (Еф.4,13)” (22)

Отці Львівського Архієпархіального Собору 1941р. також висловили у свій час таку саму думку кажучи: Найменша дитина є здібна з користю принимати Пресвяту Євхаристію, Архієпархіальний Собор поручає поволі поновити старинний звичай Христової Церкви не відмовляти св. Причастя і малим дітям зберігаючи належну пошану до цього ж таїнства. (23) Також вони вважали, що заборона Замойського Синоду допускати немовлят до св. Причастя не відноситься до всіх випадків, коли при Причасті малих дітей немає небезпеки зневаження св. Тайн, тоді можна допускати дітей до св. Причастя” (24). У 1944р. Собор ще додав „Тільки поміж невинними дітьми знайдемо душі, які Христос в св. Євхаристії може відразу посісти і з яких може легко зробити святих” (25).[/color][/color]

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 10 жовтня 2011, 12:32
happymami
о.Мартин написав:Тому, якщо цитувати традицію, дітям можна Причащатися від самого Хрещення і аж до 7-8 років. Такий вік, 7-8 років, переважно свідчить про те, що дитина вже повинна розуміти різницю між добром і злом і мати почуття совісті, та перед Причастям прийти висповідатися від своїх гріхів, які вона вже усвідомлює.

у церкві Михайла наголошують, що причастя приймають діти лише до 6 років. Або ті, кому є 6 років, але уже мали першу сповідь. То в різних церквах по своєму? Чи таким чином священики заохочують батьків водити діток на катехизацію для підготовки до першої сповіді та причастя?

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 11 жовтня 2011, 00:07
о.Мартин
7-8 років, вік переважно свідчить про те, що дитина вже повинна розуміти різницю між добром і злом і має почуття совісті, щоб висповідатися від своїх гріхів, які вона вже усвідомлює.

Канонічний вік 7 років, а не 6! Може у вас діти швидше розвиваються????

Re: з якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 11 жовтня 2011, 13:34
oksana.tesliuk
Якщо причащати можна охрещену дитину практично з народження, тоді для чого, отче, така річ чи обряд, як перше причастя?
Мені воно видається зайвим приводом для гарних фотографій, особливо дівчаток.
Дитина, яка 7 років відвідує служби у церкві, причащається, вже розуміє різницю між добром і злом, знає, що таке гріх.
Тому перша сповідь не буде для неї чимось таким аж надто особливим, щоб одягатися нареченою чи нареченим, хіба ні?!

Re: З якого віку можна причащати дітей?

ПовідомленняДодано: 29 жовтня 2011, 13:14
олеся
Слава Ісусу Христу! мене цікавить запитання як краще дитині (4 роки) пояснити що таке Святе Причастя? бо дитина мене запитує а що сталося з Ісусиком що Святе Причастя це сам Ісус? бо про те що це тіло і кров Христа чи ще не зарано в такому віці говорити?