Глобальні оголошення!



Самооцінка

Самооцінка

Повідомлення мешканка » 04 травня 2010, 21:50

Привіт! Назріло в мене питаннячко: :???: Як відомо, самооцінка буває адекватною, неадекватно завищеною, або заниженою...Як це проявляється і Як боротись із неадекватною самооцінкою? :rose:
мешканка Офлайн

Аватар користувача
Я тут живу
 
Повідомлень: 2805
З нами з: 24 лютого 2010, 15:30
Звідки: Файне місто!
Нагороди: 4
Мамуся-творець (1) акула пера (1) Успішне грудне вигодовування (1) багата мамуся (1)
Дякував (ла): 2726 раз.
Подякували: 2986 раз.
Діти: Дві донечки і маленький хлопчик!

Re: Самооцінка

Повідомлення mari » 04 травня 2010, 22:38

Є тільки одна і тільки одна річ у всесвіті, про яку ми знаємо більше, ніж могли б довідатися в результаті спостереження ззовні, — сказав К.С.Льюіс. — Ця річ — ми самі. У нас є, так сказати, внутрішня інформація; ми в курсі справи».
Поведінка людини завжди так чи інакше сполучається з її представленням про себе («образ «Я») і з тим, яким він хотів би бути.
Самооцінка – оцінка себе, своєї діяльності, свого становища в певній групі чи організації та в колі друзів, а також ставлення до оточуючих і не менш важливим є критичне ставлення до своїх здібностей і можливостей. Термін „самооцінка” прирівнюють до терміну „самоповага”. Самооцінка показує, як людина оцінює себе щодо окремої властивості, а самоповага – загальна оцінка.

Самооцінка формується з дитинства у процесі спілкування за такими етапами: увага збоку дорослих, співробітництво з ними, відчуття поваги з їхнього боку, взаєморозуміння.

Взаємостосунки дитини з батьками на кожному з етапів самооцінки, залежатимуть від її ставлення до себе.
Якщо батьки невиправдано підкреслюватимуть реальні та вигадані досягнення дитини, то це стане причиною формування в неї завищеної самооцінки та рівня домагань. І навпаки, недовіра батьків до можливостей дитини категорично придушить норму дитячого негативізму, можуть призвести до виникнення у дитини відчуття своєї слабкості, неповноцінності і заниженої самооцінки.
Формування самооцінки триває в шкільні роки: конкретні оцінки вчителів і оточення, успіхи в навчанні, мають сприяти формуванню адекватної самооцінки. «Самооцінка - оцінка особою самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей» Самооцінка — неодмінний супутник нашого «Я». Вона виявляється не стільки в тому, що людина думає чи говорить про себе, скільки в її відношенні до досягнень інших. За допомогою самооцінки відбувається регуляція поведінки особистості.

Як же особистість здійснює самооцінку? Відомо, що людина стає особистістю в результаті спільної діяльності і спілкування з іншими людьми. Саме діяльність і спілкування дають людині деякі важливі орієнтири для поведінки. Тому вже в дитячому саду часто можна чути: «Коля — гарний хлопчик, він завжди спить у тиху годину»; чи: «Ігор — поганий, він погано їсть». Таким чином, вихователь дає дитині точку відліку для оцінки його поведінки. По подібних орієнтирах ми постійно звіряємо те, що робимо, з тим, чого від нас очікують навколишні. У кінцевому рахунку, усе, що людина робить для себе, він разом з тим робить і для інших, навіть якщо йому здається, що він робить щось тільки для себе. Уже сформовані оцінки власного «Я» є результат постійного зіставлення того, що особистість спостерігає в собі, з тим, що бачить в інших людях. Людина, уже знаючи щось про себе, придивляється до іншого людині, порівнює себе з ним, припускає, що і той небайдужий до його якостей, учинкам. Усе це входить у самооцінку особистості і визначає її психологічне самопочуття. Іншими словами, в особистості завжди мається коло людей, з якими вона вважається, серед яких черпає свої ціннісні орієнтації.

Таких людей у психології називають референтними чи значимими, оскільки їхні ідеали є ідеалами цієї особистості, їхні інтереси — її інтересами.

Самооцінка тісно зв'язана з рівнем запитів особистості, з бажаним рівнем її самооцінки.
Прагнення до підвищення самооцінки може реалізовуватися двома способами. Людина може підвищити запити, щоб пережити максимальний успіх, або знизити їх, щоб уникнути невдачі. У випадку успіху рівень запитів звичайно підвищується, людина виявляє готовність вирішувати більш складні задачі, при неуспіху — відповідно, знижується. Рівень запитів особистості в конкретній діяльності може бути визначений досить точно.

Поведінка тих людей, які прагнуть до успіху, і тих, хто намагається уникати невдач, істотно розрізняється. Люди, мотивовані на успіх, звичайно ставлять перед собою визначені позитивні цілі, досягнення яких однозначно розцінюється як успіх. Вони з усіх сил намагаються домогтися успіху. Людина активно включається в діяльність, вибирає відповідні засоби і способи, для того, щоб найкоротшим шляхом досягти мети.

Протилежну позицію займають люди, мотивовані на запобігання невдач. Ціль їхньої діяльності не в тім, щоб домогтися успіху, а в тім, щоб уникнути невдачі. Усієї їхньої дії в першу чергу спрямовані саме на реалізацію цієї мети. Для таких людей характерна непевність у собі, невір'я в можливість досягти успіху, острах критики. Будь-яка робота, і особливо та, котра чревата можливістю невдачі, викликає в них негативні емоційні переживання. Тому людина не випробує задоволення від своєї діяльності, тяготитися нею, уникає її. Звичайно в результаті він виявляється не переможцем, а переможеним. Таких людей нерідко називають невдахами.
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія

Re: Самооцінка

Повідомлення mari » 04 травня 2010, 22:58

Як підвищити самооцінку?

1. Спробуй чим-небудь захопитися: музикою, спортом, танцями, живописом. Хіба мало на світі цікавих речей, в яких ти зможеш проявити себе і відчути себе успішною?...Не відмовляйсобі у спілкуванні. Спілкуйся, знайомся, шукай нових друзів.

2. Вивчи себе! Свої здібності, захоплення, таланти. Гордися своєю унікальністю.Посміхайся собі. Говори компліменти. Роби собі подарунки. Прокинувшись вранці, встань перед дзеркалом і скажи собі, що ти найкрасивіша і найрозумніша. Ти сама чарівна і приваблива. Говори собі добрі слова. Даруй собі квіти та інші подарунки, наприклад, похід по магазинах. Захоплюйся собою!

3. І досить порівнювати себе з іншими. Будь собою, самоудосконалюйся і будеш прикладом для наслідування.
Концентруй увагу на своїх здібностях, успіхах і перспективах.

4. Постарайся заглушити внутрішній голос, який, схоже, критикує тебе за все, щоб ти не зробила. Пам'ятай, що це твій голос, а не твоїх друзів і навіть не батьків. І тобі вирішувати, що йому говорити!

5. Будь упевнена, що твої очікування реальні. Прагни до реальної мети і не женися на за примарною досконалістю.

6. Візьми за правило щодня, записувати три хороші вислови про себе.Заведи собі "Щоденний журнал успіху". Записуй туди все, що вважаєш своїми успіхами.

7. Роби добрі справи. Якщо ти потрібна - це відмінний привід підняти самооцінку.

8. Тримай вище голову, посміхайся, дивися тільки вперед - це додасть тобі відчуття упевненості.

9. Відмовся від надмірної демонстрації своєї значущості. Будь собою, а не якоюсь придуманою карикатурою.

10. Повір в себе. Просто так, без будь-яких умов. Адже будь-яку складну проблему можна розбити на послідовність нескладних дій і просто виконати ці дії. Головне - знати, куди йти, і йти, не дивлячись ні на що!

11. Плануй свої справи. Не починай дня без плану дні, тиждень без плану тижня і т. д. План на наступний день краще писати ввечері і коректувати вранці.

12. Будь-яку, сама нецікаву справу не роби механічно. Спочатку постарайся зробити його цікавою. Справа буде виконана швидше і краще.

13. Запитуй, якщо щось незрозуміло. Краще здатися дурнем один раз, ніж залишатися їм все життя. Крім того, ставлячи питання, даєш зрозуміти співрозмовнику, що слухаєш його.

14. Створи звичку регулярно, щомісячно робити що-небудь нове.

15. Перестань постійно висловлювати невдоволення. Борися зі своїми комплексами. Щоб справитися з цими "ненависними безпідставними комплексами", завжди пам'ятай про те, що ти жива людина для якої нормально мати свої недоліки. Зараз згадалася знаменита фраза: "Мої недоліки - це продовження моїх переваг".
Не бійся висловлювати свою точку зору. Не соромся пропонувати свої ідеї. Бери участь у дискусіях, висловлюй свою думку.

16. Припини виправдовуватися перед оточуючими. Дозволь робити щось недосконале, а іноді і погано, гірше, ніж в інших. Дозволь собі розкіш не порівнювати себе з іншими. Зазвичай ці порівняння будуть не на твою користь, так чи варто турбувати себе? Так, - скажеш, - як же не помічати їх слова?" Звичайно, у кожного з нас є вуха і не чути те, що говорять оточуючі, просто неможливо. Особливо якщо слова інших людей ранять. Дуже часто з-за негативного ставлення сусідів і знайомих ми губимося і засмучуємося. Багато хто починає замикатися і бояться що-небудь зробити, чекаючи несхвалення. На жаль, люди з низькою самооцінкою через насмішок ще більше занижують свою самооцінку. Це виходить ніби само собою. Особливо вразливі люди, будучи осміяними, втрачають будь-яке бажання до будь-чого прагнути, наперед налаштовуючи себе на те, що у них нічого не вийде.

12. Ніколи ні в чому не звинувачуй себе. Навчись дякувати собі іншим!!!

13. Будь в гармонії зі своїми думками. Тільки після того, як зрозумієш, що в кожної людини, у тому числі і у тебе, є свій внутрішній світ,ти почнеш з ним ладити. Твій внутрішній світ, безумовно, відрізняється від внутрішнього світу інших людей. А все тому, що кожна людина - індивідуальність. Ти повинні чітко усвідомлювати, що ти особистість, яка заслуговує на повагу і увагу оточуючих.

14. Страх - самий головний руйнівник впевненості. А як не боятися? Знайти страховку, запасний варіант, тримати в голові обхідний шлях, знизити важливість завдання, заздалегідь змиритися з невдачею і діяти!
І Головне - діяти! Діяти рішуче, не оглядаючись назад. Коли мости спалені, відступати нікуди. Доведеться йти вперед! Навіть якщо дуже страшно ...
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія

Re: Самооцінка

Повідомлення mari » 04 травня 2010, 23:15

Тест «Самооцінка»

Поміркуйте над запропонованими твердженнями, вказавши в чотирибальній системі своє відношення до них. При цьому бали повинні означати:

Я думаю про це:

* дуже часто — 4 бали;
* часто — З бали;
* інколи — 2 бали;
* рідко — 1 бал;
* ніколи — 0.

1. Мені хочеться, щоб мої товариші підбадьорюва­ли мене.
2. Постійно почуваю свою відповідальність за роботу.
3. Я піклуюся про своє майбутнє.
4. Більшість мене ненавидить.
5. Я володію меншою ініціативою, ніж інші.
6. Я піклуюся про свій психічний стан.
7. Я боюсь здаватися дурнем.
8. Зовнішній вигляд інших кращий, ніж мій.
9. Я боюсь виступати з промовою перед незнайомими людьми.
10. Я часто допускаю помилки.
11. Шкода, що мені не дістає впевненості в собі.
12. Мені б хотілося, щоб мої дії частіше погоджувалися з іншими.
13. Шкода, що я не вмію як слід говорити з людьми.
14. Я занадто скромний (скромна).
15. Моє життя безкорисне.
16. Більшість невірної думки щодо мене.
17. Мені ні з ким поділитися своїми думками.
18. Люди багато чекають від мене.
19. Люди не особливо цікавляться моїми досягненнями.
20. Я трохи хвилююсь.
21. Я відчуваю, що більшість людей не розуміє мене.
22. Я не почуваю себе у безпеці.
23. Я нерідко хвилююсь даремно.
24. Я почуваю себе незручно, коли заходжу до кімнати, де вже сидять люди.
25. Я почуваю себе скуто.
26. Я відчуваю, що люди говорять про мене за моєю спиною.
27. Я впевнений, що люди майже все сприймають легше, ніж я.
28. Мені здається, що зі мною повинна відбутися якась неприємність.
29. Мене хвилює, як люди ставляться до мене.
30. Шкода, що я не такий товариський.
31. У суперечностях я висловлююся лише тоді, коли впевнений у своїй правоті.
32. Я думаю про те, чого від мене чекає громадськість.

Якщо Ви набрали:

від 0 до 25 балів — Ви в основному впевнені у своїх діях;

від 26 до 45 балів — середній рівень самооцінки;

від 46 балів і вище — низький рівень самооцінки (переживання з приводу критичних зауважень на свою адресу, сумнів у правильності своїх дій).
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія

Re: Самооцінка

Повідомлення mari » 04 травня 2010, 23:16

Шановні батьки! Пам'ятайте: якщо без кінця повторювати своєму чаду, що він нічого не знає, не уміє і нічого ніколи у нього не виходить, то цілком можливо, що одного дня Ваш нащадок і справді в це повірить, а тоді – проблеми з самооцінкою йому гарантовані. Що б не сталося, рекомендую критикувати саму провину, а не його винуватця: дитя завжди повинне знати, що Ви його любите таким, який він є.
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія

Re: Самооцінка

Повідомлення мешканка » 05 травня 2010, 07:59

А як допомогти підвищити самооцінку іншій людині? :oops:
мешканка Офлайн

Аватар користувача
Я тут живу
 
Повідомлень: 2805
З нами з: 24 лютого 2010, 15:30
Звідки: Файне місто!
Нагороди: 4
Мамуся-творець (1) акула пера (1) Успішне грудне вигодовування (1) багата мамуся (1)
Дякував (ла): 2726 раз.
Подякували: 2986 раз.
Діти: Дві донечки і маленький хлопчик!

Re: Самооцінка

Повідомлення mari » 05 травня 2010, 10:56

Якщо вона не хоче пробувати пункти вищеперелічені, то з нею треба працювати індивідуально, визначаючи особисті її образи, проблеми, переживання. Присилайте. ;)
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія


Повернутись до Психотерапевт, психолог



Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість