Глобальні оголошення!



Стрес, паніка, страх

Стрес, паніка, страх

Повідомлення mari » 08 грудня 2014, 22:04

Частина 1.

Стрес- це частина нашого життя, це загальна реакція організму на пропоновані йому вимоги , це реакція на зовнішню дію, щоб мобілізуватися і прийняти рішення: бити, завмерти чи бігти.

Глянувши в очі страху, ми лишаєм його сили й влади над собою не тільки сам страх, але й те, що його викликає. Отже, що ж робити, якщо ви відчули паніку, тривогу, страх: постарайтеся заспокоїться, застосувавши одну з нижче описаних технік. Так як тікаючи від ситуації чи відчуттів, ви закріплюєте дану модель поведінки, і в майбутньому ризикуєте постійно тікати від страху, але як відомо від самого себе втекти не можна, а причини страху завжди знаходяться в самій людині.

Розуміння та визнання своїх почуттів, а ще краще адекватне емоційне відреагування, дають змогу якнайшвидше віднайти шляхи відновлення душевної рівноваги, зберегти себе та своє здоровя з найменшими втратами для організму.

Які ж поради слід знати та використовувати щоб покращити своє самопочуття:

1.-Для відреаговування своїх тривожних емоцій можна запропонувати роботу з тістом, м'яким пластиліном або глиною. Найбільш оптимальний варіант - тісто. Доступно та просто.
Основні дії з матеріалом:
Перший етап.
15 хвилин я б наполягала тільки на «жмаканні» матеріалу, змішуванні кольорів, розкачування, розтягуванні, тикання в матеріал пальцем, відщипування, розподілі і знову з'єднанні, скочуванні, плющенні і т.д.. І тільки після закінчення цього часу, перейти до наступного етапу.
Етап другий.
Ось зараз вже можна дати собі можливість без обмеження часу надавати матеріалу форму, при бажанні знову і знову змінюючи її, поки результат не задовольнить.
Це може бути і ваша образа, злість чи інша емоція виявлена у цьому творінні, і конкретна річ, може бути частина чогось, що буде завгодно фізично втілити. Напевно, не варто говорити, що ЇСТИ матеріал не потрібно.
Наше занурення в роботу з матеріалом ідеально обома руками в моменті «тут і зараз», що припускає роботу з контрольними словами «що я зараз відчуваю», «що бачу перед собою», «які відчуття в тілі» і «які думки зараз в голові» ?
Третій етап, завершальний.
Після закінчення ліплення добре б поставити собі питання «який досвід зараз був придбаний», «що це мені дало», «яке зараз відчуття до себе по відношенню до початку практики»?
І не переживати, якщо на якісь з запитань не буде внутрішніх відповідей. Тілесний досвід, в даному випадку, важливіший.

2.-Фарби.
Психологи виявили, що розфарбовування картинок протягом 2-3 хвилин в періоди підвищеного стресу в 5 разів збільшує ймовірність завершення роботи в строк. Тобто ви зможете не тільки пережити стрес, але і, можливо, створите який-небудь шедевр.

3.-Робота руками, вплив мілкої моторики на врівноваження самопочуття та творіння чогось красивого. Вишивання, ляльки з ниток, складання мозаїки або пазлів, валяння з шерсті, вирізання, т.і.

4.-Важливо робити фізично проявлені дії.

Найкраще прибирання, спорт, сон, кохання, приготування їжі.

-Прибирання.
Розкладання речей по місцях допомагає впорядкувати думки, зосередитися. Крім того, акуратний вигляд полиць, шухляд- дає своєрідний психологічний ефект - зовнішній порядок і організованість людина несвідомо переносить на власне життя.

-Обов’язково старайтесь повноцінно відпочити вночі. Нічний сон дає змогу відновити сили, покращує самопочуття. А якщо відчуваєте, що потрібно відпочити вдень – дозвольте собі таку розкіш. Навіть 15-20 хв дрімоти додадуть Вам бадьорості та сили.

-Їжте вчасно. Обов’язково снідайте та обідайте, вживайте побільше сезонних овочів та фруктів, пийте до 2 літрів води на добу.

-Памятайте про важливість обіймів та дотиків. Про важливість усмішки. Все це нічого не коштує, але дає дуже багато для емоційної стійкості та душевної рівноваги.

--Важливо зробити щось приємне для себе: включити улюблену музику, вигуляти собаку. Можна випити зайву чашку ароматної кави, з'їсти тістечко або шоколад.

Випити 3 чашки чаю з цукром щоб мати час заспокоїтись! Глюкоза, вчасно підкинута мозку, допоможе уникнути порушення в його роботі і переключитися.

З'їсти морозиво, банан або чорний шоколад. Випити чай з гібіскусом, м’ятою, меліссою, звіробоєм.
Смачна їжа - ефективний антистресовий допінг.

Зберегти гарний настрій, зняти стрес допомагають й морепродукти, в яких містяться кислоти омега-3, дуже корисні для нервової системи. Якщо не любите рибу, з'їжте морозиво або банан. Ці продукти інколи діють не гірше антидепресантів.

5.-Ароматерапія.
Запахи сильно пов'язані з емоційної пам'яттю. Тому дуже корисно мати під рукою аромат, який асоціюється з пережитими хвилинами сильного щастя, захоплення, блаженства. Вдихайте його частіше, це допоможе зберегти гарний настрій. Вдихни запах: крапни пару крапель аромамасла(м’ята, лаванда, лимон) на носовий платок, завари травяний чай.

6.-Листи:
-Писати собі листи найкраще тоді, коли у вас все гаразд. Навіщо? Потім, щоб перечитувати їх всякий раз, коли вас охопить хандра, тужливий настрій і коли ви не будете здаватися собі таким вже суперменом.

-Або навпаки, виливши на папері увесь свій сум, свою злість і ті слова, які не можете сказати іншій людині у вічі.
У листі можна перерахувати:
- Все те, що допомагає вам відчувати себе добре. Все те, чого робити вам більше не треба (досвід навчив). Усі ваші джерела сили і натхнення. План дій і напуття себе («ти можеш пройти через це, адже ти справлявся і не з таким!»).

Пригнічені почуття з нашого внутрішнього простору нікуди не діваються. Адже якщо запхати весь мотлох в комору, він все одно в квартирі залишиться - просто тепер буде зберігатися в іншому приміщенні ... До того ж розміри комори обмежені. Рано чи пізно вона перестане в себе вміщати чергові зламані лижі і шкільні зошити за другий клас. Більш того, з неї почнуть вивалюватися старі предмети ... Тобто наше Несвідоме, що містить у собі витісненні переживання, в якийсь момент перестає з цією функцією справлятися. І що ж тоді наступає? Саморуйнування ...
Лист з майбутнього
Якщо ви відчуваєте себе у розгубленості і вже не вірите, що обставини коли-небудь зміняться на краще, напишіть собі послання з майбутнього. Хто вона, та людина, , якою ви станете через рік чи десять років? Де вона знаходиться? З ким? Чим займається? Нехай вам розкаже. Дозвольте вашому майбутньому «Я» підтримати вас і поділитися секретом, як впоралася з вашими нинішніми труднощами і прийшла до того, що у нього є.
Блокнот під подушкою
Якщо у вас проблеми зі сном, то старий добрий блокнот буде якраз тим рятівним колом, який необхідний стражденним у водах безсоння. Туди, під світлом каганця, ви можете сміливо записувати все, що приходить вам в голову в 4:00 ранку і що не дає вам спати. Хто знає, може згодом саме ці думки допоможуть вам впоратися з вашим безсонням та тривогою.
Щоденник
Особистий щоденник - ідеальний друг, він готовий вислуховувати вас цілодобово)). Він приймає вас такими, якими ви є, неважливо, погано вам або добре, при цьому, ви завжди можете на нього покластися і розповісти те, що більше нікому ні за що не розповісьте.

7.-Арт-терапія. Наприклад, намалюйте свій страх. Розгляньте. Розірвіть бумагу на дрібні шматочки. Або домалюйте те, що захочеться, щоб малюнок став для вас цікавішим або й смішним.

8.-Знайдіть собі корисне заняття. Спокій і рівновага гарантовано підтримується, якщо у людини є чим зайнятися, особливо, якщо це заняття потрібне й корисне іншим людям. Запитайте себе: «Як я можу допомогти в даній ситуації військовим (допомогти зібрати кошти, передати продукти, одяг та ін..?», «Як я можу допомогти своєму ближньому?», «Як я можу допомогти собі?»

9.-Якщо Ви відчуваєте дратівливість, напругу, тривогу, якщо у Вас порушився сон, якщо Ви не справляєтеся з емоціями – зверніться за допомогою до психолога, психотерапевта, не тримайте наболіле в собі, оскільки психоемоційний стан також потребує підтримки, особливо в стані хронічного стресу.

10.- Відомо, що найбільша сила – це сила любові. Ну, і звичайно, для кожного християнина щира молитва, розмова душі з Богом. Кажуть, що молитва камінь точить. Використовуйте такий потужний ресурс – любов і молитву.

Редаговано Марією Хомів, лікарем психотерапевтом, членом Української Спілки психотерапевтів, з різних джерел, даних, лекцій та семінарів.
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія

Re: Стрес, паніка, страх

Повідомлення mari » 15 квітня 2015, 13:14

Хороша стаття
Світлана Ройз,сімейно-дитячий психолог.
це частина глави з поки неопублікованої книги, вірші та текст перекладені.

Кожен день приходить величезна кількість запитів і листів про дитячий страх темряви та вечірньої тривожності перед засинанням.
Вирішила ділитися декількома найпростішими практиками, які батьки можуть зробити разом з дитиною. Інструментом терапії може бути все, що завгодно. І робиться все запропоноване -менше, аніж за 5 хвилин. І всі матеріали дуже доступні.
Коли дитина (і дорослий) щось створює, то повертає собі контроль над реальністю і створює свій новий безпечний світ, а також трансформує або створює нову частину себе. До кожної практики я написала рифмовані рядки. Вони відкривають доступ до правої півкулі мозку, де і живе наш страх. А також - вірші, як і пісні, і танці - допомагають повернути ритм, як здорову опору. (Тривожна дитина "вибивається" із звичного здорового ритму - дихання, серцебиття).
Зображення
1. Метелик, забирає тривогу, образи, страхи, напругу дня і страшні сни. (Другий варіант -кольоровий метелик із серветки, якій можна довірити бажання і мрії) Образ метелика - багатогранний. Вона сама - символ трансформації, сили і легкості одночасно. Перед сном важливо проводити очищення внутрішнього простору.
Ми вирізаємо шаблон крилець. На крильцях пишемо або малюємо страхи, перев'язуємо мотузкою - (щоб не розлетілися). Просимо метелика понести наші страхи до сонця або до тієї квітки, в якій вся напруга б пройшла. І відпускаємо метелика -наприклад, з вікна. Діткам (і дорослим) у яких є схильність до закрепів, які часто тримають стислими долоньки, яким складно відпускати батьків - корисно на метелику писати або малювати бажання. і також відпускати їх.

Метелик милий- легкокрилий,

твої крильця сильні - долетиш і до місяця.

сонцю передай уклін .. Понеси мій страшний сон.

злість, образи, біль і смуток відлітають до неба нехай.

Метелику дякую.

Сонце - свій веселий промінь протягнуло з-за хмар.

Відлетіли смуток і страх. Замість них - тепло в руках:-)

(Після читання віршика розтерти долоньки і доторкнутися до місця, де в тілі відчувався страх або тривога)


2. Зберігач ночі (темряви, добрих снів)
Зображення

Сова з рулону туалетного паперу (робиться разом з дитиною і ставиться на видному місці)

Кажу тобі, Сова, я чарівні слова.
Дивиться ніч в моє вікно. Не люблю, коли темно.
Смуток і страхи відганяй. Сон мій чуйно охороняй.


3. Ангел з ватного спонжу

Зробити з двох ватяних спонжів ангела. Скріпити можна клеєм або степлером. (Див фото) Повісити над ліжечком або прикріпити скотчем до шпалер.


Ангелику хоронителю мій, Все при мені стій.

Рано, ввечір, вдень, Вночі будь мені до помочі.

Свічечкою присвіти, а крилами захисти. (Автор Іван Малкович)

Зображення

Маленьким і великим людям - добрих днів і ночей.
Якщо говорити між нами,То все починається з мами.І казочка перша у світі,І сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки. І сяюче диво - ялинка.Від мами - і літери,Й слово,І зроблена разом обнова.Якщо говорити між нами,То все починається з мами.
mari Офлайн

Аватар користувача
Психотерапевт
 
Повідомлень: 6650
З нами з: 13 листопада 2009, 16:55
Звідки: Тернопіль
Нагороди: 2
Мамуся-творець (1) жіночі посиденьки (1)
Дякував (ла): 3738 раз.
Подякували: 6894 раз.
Діти: 18 річна донька-студентка Анна Марія


Повернутись до Психотерапевт, психолог



Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей

cron