Глобальні оголошення!



Суспільна психологічна підтримка материнства

Модератор: Галина

Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення TaniaPicaSSo » 04 травня 2013, 00:32

Наштовхнулася в інтернеті на ось таку статтю, в якій йдеться про те, що суспільство не підтримує психологічно молодих матерів та вагітних жінок

| +
"Що ж це тобі мама шапочку не одягнула! Ви що, не знаєте, що дитині треба одягати шапочку?" - з непрошеними порадами стикається кожна молода матір, і, на перший погляд, нічого катастрофічного у цьому немає. Ну, любить наше старше покоління повчати молодих - можна просто пропускати повз вуха.

Втім, непрошені поради - це насправді лише вершина айсберга, лише один із проявів того, як наше суспільство ставиться до материнства.

Далеко не кожна жінка переживає свою вагітність так, як їй цього хотілось би. Існує стереотип щасливої загальмованої вагітної, яка весь термін ходить сяючи, гладить свій животик, і зовнішній світ її не турбує. Справді, є такі щасливі жінки. Та варто детальніше розпитати десять-двадцять знайомих, що вони почували в цей період, і стане зрозуміло - переживання вагітної набагато складніші.

Вагітність (навіть запланована) і раннє материнство - це величезний стрес, і для багатьох жінок цей період переживається не лише як радість, але й як втрата свого підтягнутого і сексуального тіла, втрата (хай і тимчасова) працездатності, хорошої роботи і статусу у суспільстві ("мамочка" за статусом набагато нижче, ніж професіонал).

У кожної вагітної її майбутня дитина і факт того, що вона стане мамою, завжди викликає як позитивні, так і негативні переживання. Психологи називають цей факт материнською амбівалентністю. Це нормально. А от пропорція цих переживань для кожної жінки різна, залежно від багатьох внутрішніх (стану фізичного і психічного здоров'я, підтримки чоловіка та сім'ї) та зовнішніх (економічних і соціальних) факторів.

Чим більше негативних факторів, тим важче матері адекватно давати любов своїй дитині. І навпаки.

Минулого року я спостерігала за тим, як взаємодіють матері та діти на дитячих майданчиках в Каліфорнії, і була дуже вражена одним фактом - там мами ніколи не кричать на своїх дітей. Чому?

Кажуть, це тому, що в американському суспільстві бити чи кричати на свою дитину на людях - факт суспільно не прийнятний. За це можна отримати проблеми з державними органами. Та, на мій погляд, причина не тільки у стримуванні негативних дій, а ще й гігантській підтримці, яку матір отримує від їхнього суспільства.

Вагітним масово бажають добра перехожі. Молодим мамам посміхаються на вулицях і роблять їм компліменти у величезній кількості - набагато частіше, аніж просто жінкам. Незнайомі люди зупиняються і розказують їм про те, яка чудова в них дитина. Американки розповідали мені, що це переживається як підтримка, підвищує самоповагу і дає відчуття, що ти все робиш правильно і в тебе " все вийде". "Коли я йду з дитиною вулицями, всі бачать, що бути мамою - це круто", - сказала мені одна мама.

Не у всіх матерів люблячі чоловіки, не у всіх стабільна економічна ситуація, не всім є кому допомогти з дитиною та по дому. Врешті, не у всіх була власна хороша мама, з якої тепер можна було б брати приклад. Але ті, хто недоотримує підтримки у сім'ї, добирають її на вулицях. І це - дуже правильна, здорова ситуація.

Та повернімось до нашої ситуації. З чим стикаються наші матері поза сім'ями?

Свого часу мене здивував один факт. В психіатричній лікарні ім. Павлова лікарі звертаються до хворих на "ви", а студентів тренують ставитись до пацієнтів з повагою. Тому що їхні хворі - підвищено вразливі люди.

Натомість навіть у приватних жіночих консультаціях до вагітних жінок лікарі масово звертаються на "ти". Дорослих, повноцінних жінок називають у кращому випадку "доченьками" та "наташеньками", ставлячи таким чином у принизливу позицію маленької дитини перед всезнаючим дорослим.

У державних консультаціях ситуація ще гірша. Там часто вагітну жінку попросту залякують. Хоч ситуація помалу змінюється на краще, у вітчизняній гінекології досі не прийнято поважати вагітних і породіль.

Формально проголошуючи материнство чимось святим і недоторканним, суспільство ставить реальну молоду матір в безправну позицію дитини, якій всі можуть вказувати, вважає її некомпетентною, недосвідченою, недорослою.

У нас прийнято повчати вагітних жінок, а особливо молодих матерів, і засуджувати їх за найменше відхилення від наших уявлень про ідеальне материнство. Мені доводилось чути, як 50-річний чоловік агресивно повчав незнайому йому молоду маму, що вона повинна брати дитину з візка на руки, переходячи дорогу. І, судячи із спілкування з матерями, це поширене явище.

Об'єктом повчань або осуду стають вагітні на підборах, породіллі, що народили вдома, матері, які годують грудьми надто довго (так, наче б існують наукові докази, скільки насправді потрібно годувати немовлят грудьми), ті, які загартовують своїх дітей, як і, зрештою, ті, які їх кутають у тепле. Врешті, причина повчити молоду матір завжди знайдеться.

З першою дитиною майже кожна жінка переживає непевність і тривогу - а чи все вона робить правильно. Звісно, більшість матерів долають це, покладаючись на підтримку люблячих чоловіків, сім'ї, власну спокійну вдачу та інтуїцію.

Та складнощі, з якими стикається молода матір, можуть на порядок збільшуватись, якщо дитина погано спить або хворіє. Буває, що мама просто до краю виснажена фізично та психологічно. Буває, у неї немає достатньо підтримки у сім'ї. В таких умовах важко пропускати непрошені поради повз вуха, вони боляче ранять і підважують рештки впевненості у собі. Але чи може невпевнена в собі, роздратована постійним втручанням жінка бути доброю матір'ю для дитини?

Якось у парку я почула, як молода мама матюкала своє шестимісячне немовля. Вона довго намагалася заспокоїти її у візку, але дитина голосно верещала. Тоді ця мама не витримала і заволала на дитину з матюками. В той же час вона схопила малу в обійми і стрибала з нею, намагаючись хоч якось заспокоїти.

Вона була хороша мама - це було видно з того, як неусвідомлено ця жінка притискала дитину до себе. І це була явно "важка" дитина - із тих, кого бувалі няні ще у пологовому будинку називають "карою Господньою для батьків". І мама ця лаялася не тому, що була алкоголічкою і не любила свою дитину, а тому, що, можливо, не спала вже три ночі поспіль, і їй нікому було допомогти з дитиною.

Зайве казати, що всі дивилися на неї страшенно осудливо. Матюкати немовля у нашому суспільстві - страшний гріх. Природно, що виснажена мама нервувала ще більше, і шансів заспокоїти дитину в такій ситуації в неї залишалось ще менше.

Мами, яким бракує підтримки і позитиву, схильні зриватися на своїх дітях. Порівняно з каліфорнійськими дитячими майданчиками, на наших - критична кількість мам, які кричать, вичитують, шльопають своїх дітей. Так, інколи справді йдеться про емоційне або фізичне насильство в сім'ї, і це потрібно засуджувати. Але переважно - це стресовані недопідтримані жінки, яким нізвідки почерпнути позитиву, щоб віддавати його своїм дітям.

Замість надати їм підтримку, якої їм бракує вдома, наше суспільство нав'язує їм непотрібні поради, підважуючи їхню компетентність, або прямо засуджує за те, що вони не відповідають суспільному ідеалу щасливої жертовної матері. Страждають мами, страждають діти. Коло замикається.

Які ж висновки?

Суспільна психологічна підтримка материнства - фактор величезної ваги. Усвідомлення цього - вже є перший крок до змін.

Що для цього потрібно зробити? Проблема повинна обговорюватись не лише на кухнях і "мамських" форумах, де матері скаржаться одна одній на те, що "у нашій країні воно ось так", але у ЗМІ. Потрібна публічно висловлена думка фахівців, в тому числі психологів. Потрібні репортажі журналістів. Потрібна соціальна реклама, яка б заохочувала людей до позитивного ставлення до вагітних і матерів, та поваги до їхньої приватності.

Потрібне суспільне засудження грубого поводження з вагітними та матерями.

Адже якби суспільне ставлення до материнства було більш доброзичливим і толерантним - мамам, яким менше поталанило з підтримкою партнера і сім'ї, було б легше бути добрими мамами для своїх дітей.

А в їх дітей було б більше б шансів бути щасливими і, відповідно, більш турботливими і співчутливими до інших людей. Ми б усі від цього виграли.

Першоджерело тут
Прихований текст. Щоб його побачити, Вам необхідно зареєструватися!

Цікаво, чи згідні ви з думками, викладеними у цій статті?
На мою думку, тут трохи перебільшено. Принаймні мені не зустрічалися непривітні незнайомі люди, які б мене деморалізували як маму, чи раніше як вагітну. Я би примінила цю характеристику лише до медперсоналу - як працівників ЖК, так і дільничих педіатрів.
А ще, мені часто траплялися інші молоді мамочки (переважно знайомі), які, таке враження, знають усе на світі, і дуже люблять повчати інших і реально давити, що ти щось не так робиш, бо вони справді знають, що і як треба робити.
А у вас як із цим?
Зображення
TaniaPicaSSo Офлайн

Аватар користувача
Я тут живу
 
Повідомлень: 2683
З нами з: 11 вересня 2012, 21:35
Нагороди: 6
Мамуся-творець (1) випускниця школи материнства (1) Успішне грудне вигодовування (1) за дитя форуму (2) слінгомама (1)
Дякував (ла): 1350 раз.
Подякували: 2568 раз.
Діти: Дві доці

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення ЗІрка » 04 травня 2013, 06:39

теж у ФБ бачила цю статтю. по темі

є одна знайома всезнаюча мамочка, яка при цьому загодовує своїх малих антибіотиками. дає все, що призначає педіатр - ми ж вже переконалися, що лікарі часто страхуються без детальних аналізів та реальної потреби у списку з 5-10 медпрепаратів. тому більше даєм можливість організму самому справлятися з хворобою - хай напрацьовує механізми захисту

а так, загалом, все гуд було. місце не дуже уступають - це факт. правда я була найбільше пузата зимою (коли ще трохи їздила громадським транспортом) - то під дубльонкою-курткою може здавалося, що просто груба :crazy: деколи зробить мені якась бабця зауваження, що не в шапці дитина там чи щось подібне - але не так уже й часто.

особливого тиску не відчувала і не відчуваю. більше сама себе бичую, як знаю, що роблю не так. трохи навіть заздрю всезнаючим мамашам, які впевнені, що все роблять правильно :dash:
Зображення
ЗІрка Офлайн

Аватар користувача
Почуваюся, як вдома
 
Повідомлень: 969
З нами з: 27 липня 2010, 08:12
Звідки: Трембовля
Нагороди: 2
Успішне грудне вигодовування (1) слінгомама (1)
Дякував (ла): 258 раз.
Подякували: 953 раз.
Діти: хлопчик Андрусик

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення Alisa » 04 травня 2013, 18:24

Я згідна зі статтею.
Справді, часом складаэться враженя , що всі довкола хочуть викликати в молодої мами почуття невпевненості в своїх діях, відчуття себе "поганою мамою".
Зображення
Alisa Офлайн


Я тут живу
 
Повідомлень: 1510
З нами з: 13 квітня 2010, 12:13
Нагороди: 4
випускниця школи материнства (1) гостренький язичок (1) за тривале грудне вигодовуванн (1) за дитя форуму (1)
Дякував (ла): 1395 раз.
Подякували: 1354 раз.
Діти: синуля

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення taranjka » 04 травня 2013, 19:35

я теж в більшості згідна з статею. але це можна сказати не лише щодо вагітних і молодих матерів. в нас рівень взаємної поваги взагалі низький.
недавно в фб одна панянка (років 30+) жалілася, що зайшовши в кабінет до лікаря і чемно запитавши "Дівчатка, ви часом..." у відповідь почула "Дівчатка біля Берегині, а тут лікарі...". І ця панянка в своєму звернені не бачила нічого не вихованого, бо вона ше не встигла нікого побачити, коли заходила в кабінет....
а старше покоління є таке - повчати любить :crazy:
щодо того, що робять компліменти за кордоном "ой які гарні дітки", то я і в нас таке чую :hi:
Зображення
я завжди той, ким я собі здаюся - а моє уявлення про себе постійно змінюється А.Жід
не кажіть мені шо робити, і я не скажу куди вам іти)))
taranjka Офлайн

Аватар користувача
Я тут живу
 
Повідомлень: 5407
З нами з: 22 липня 2010, 22:11
Нагороди: 6
Мамуся-творець (1) акула пера (1) Успішне грудне вигодовування (1) багата мамуся (1) за дитя форуму (1)
Дякував (ла): 1739 раз.
Подякували: 5566 раз.
Діти: трійко чудів

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення Перлинка » 05 травня 2013, 18:48

Ми коли гуляємо ,переважно всі не знаю укр. слова ,уміляються ,негативу не вдчуваю ,а в консультації ,поглоговому, дитячих лікарнях ,поліклініках згідна ,часто відношення як до провинившоїся дівчинки .Я або ставлю на місце ,або не звертаюсь більше до таких ,якщо є можливість обирати інший заклад чи лікаря.
«Спасай взятых на смерть, и неужели откажешься от обреченных на убиение? Скажешь ли: "вот, мы не знали этого"? А Испытующий сердца разве не знает? Наблюдающий над душею твоею знает это, и воздаст человеку по делам его». (Притч.24:11-12)
Перлинка Офлайн


Я тут живу
 
Повідомлень: 5093
З нами з: 26 вересня 2010, 17:34
Нагороди: 3
гостренький язичок (1) багата мамуся (1) за дитя форуму (1)
Дякував (ла): 3766 раз.
Подякували: 4017 раз.

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення lyudmilka » 03 червня 2013, 17:14

точно гарну тему підняли. Ще мене дуже обурює те, що в нас нормою є порівнювати дітей - і своїх, і чужих, і зі своїми, і з чужими. Але, як правило, не для того, щоб побачити перевагу, а щоб вказати на "недопрацювання", тицьнути мамі носом в шось, вибити і так хитку землю з-під ніг. Послухаєш чия дитина скільки зубів мала, коли сіла, встала, пішла - і вже на свою дитину дивишся критичним поглядом, а не безумовно люблячим. Треба закривати таких "коментаторів", бо мало просто від них закриватись.
"Немає ніяких ключів до щастя. Двері завжди відчинені." Мати Тереза
lyudmilka Офлайн

Аватар користувача
Впевнено спілкуюся
 
Повідомлень: 109
З нами з: 15 травня 2013, 21:18
Звідки: тернопіль
Дякував (ла): 85 раз.
Подякували: 83 раз.
Діти: Anna Adel

Re: Суспільна психологічна підтримка материнства

Повідомлення TYulia » 03 червня 2013, 17:50

всякі люди трапляються. В лікарнях, поліклініках то точно в статті підмічено. Ну може педіатри і мають право щось типу радити, бо таки вважають нас, молодих мамочок, ще дуже зеленими, а вони вже десятки-сотні діток лікували. Але як дуже щось навязують, то мене це теж нервує. АЛе я людина не конфліктна, тому кажу "добре-добре" а далі по своєму роблю. Я вже десь писала, що в перший тиждень після народження синочка медсестра приходила і казала обовязково воду йому давати (ми на ГВ), то я, чесно кажучи, боялась, точніше мені було незручно йти в поліклініку на огляд, бо думала "а що відповідати як за воду спитають? брехати, що даю, чи ні" :confused:
А так зустрічала кілька бабусь, які навіть безспросу мене вичитували, що я малого несла на руках чи в ерго-рюкзаку вертикально з розведеними ніжками (в колясці ми не дуже їздити любимо, то певно, по їхньому, хай краще б кричав в колясці), що мол він ще замаленький для такого положення. Я з усмішкою відповідала, що так задумано і йшла далі, хоча трохи неприємно булою
Перші сім років дитину потрібно любити, другі сім років треба її виховувати, треті сім років - бути їй найкращим другом, а потім відпустити її і молитися, щоб у неї все було добре...
Зображення
TYulia Офлайн

Аватар користувача
Я тут живу
 
Повідомлень: 1584
З нами з: 09 серпня 2012, 15:27
Нагороди: 3
Успішне грудне вигодовування (1) поцілована Богом (1) за дитя форуму (1)
Дякував (ла): 797 раз.
Подякували: 700 раз.
Діти: маленький чудо-хлопчик


Повернутись до Психічне здоров'я



Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron